سال نو میلادی
روز آغاز سال نو میلادی
دسامبر 3, 2017
جزئیات قیام مردم قم
قیام خونین حذف حجاب به دست رضاخان
دسامبر 4, 2017

اجرای طرح استعماری کشف حجاب

17 دی ماه 1314 اﺟﺮای ﻃﺮح اﺳﺘﻌﻤﺎری ﺣﺬف ﺣﺠﺎب ﺗﻮﺳﻂ رﺿﺎﺧﺎن

در هر جامعه ای،راه مبارزه ی ساده وآسان با ادیان این است که راه عنان گسیختگی و مهار گسیختگی شهوات را باز کنند.در ایران،این کار راشروع کردند.یکی از راه هایش که جزو مهمترین کارها بود-کشف حجاب بود( از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان قم 1389/08/05)

روز اجرای طرح استعماری حذف حجاب به دست رضاخان

اجرای طرح استعماری حذف حجاب

در پی توطئه ی استعمار در مبارزه با فرهنگ غنی اسلام ،عاملان استعمار در کشورهای اسلامی،همزمان اقدام به عمل مشابهی نمودند.”امان الله خان “در افغانستان، “مصطفی کمال اتاتورک “در ترکیه،و رضاخان پهلوی در ایران ماموریت یافتند و با مظاهر اسلام مخالفت و مبارزه کنند.استعمارگران در یافته بودندکه مستقیم نمی توانند مساله کشف حجاب مطرح کنند لذا بهتر دیدند ابتدا ازتغییر لباس مردان شروع کنند زیرا این کار دو نتیجه داشت.اول اینکه ذهن و روح جامعه را نسبت به تغییرات عمده که جزء آداب و رسوم اجتماعی به شمار می رفت آماده سازند،و دوم اینکه،نحوه ی عکس العمل اقشار مختلف مردم را بسنجند. در این راستا رضاشاه با مطرح کردن تغییر لباس وکلاه اروپایی (شاپو)و متحدالشکل کردن لباس مردان ،اقدام به تغییر لباس اسلامی و کشف حجاب بانوان نمودد.وی این عمل شنیع را از خانواده ی خویش اغاز کرد و سپس به کل جامعه سرایت داد.نخستین گروهی که به این کاروان ضد اسلامی پیوست ،خانواده ی وزیران ودست اندر کاران نظام استبدادی بودند.در نهایت ،علی رغم مخاالفت ها ی فروان مردم مسلمان و علما و نیز وقوع حادثه ی خونین مسجد گوهرشاد مشهد در اعتراض به کشف حجاب،رضاخان در هفدهم دی ماه سال 1314شمسی،در جشن فارغ التحصیلی دانش سرای مقدماتی دختران در تهران،قانون کشف حجاب زنان را به طور اشکار اغاز نمود و خود به اتفاق همسر و دخترانش که بدون حجاب بودند در این جشن شرکت کرد. ماموران رضاخان در راستای اجرای این قانون ،شب وروز در کوچه و خیابان ها گشت می زدند و هرجا زن با حجابی را میدیدند با خشونت با او برخورد می کردند چادرش را بر می داشتند و مردان رامجبور می کردند تا زن هایشان را سربرهنه به خیابان ومجالس ببرند.با این همه،عده ای زیادی از زنان مسلمان با به جان خریدن همه ی خطرات وتحقیرات تا پایان حکومت رضاخان و پس از ان حاضر به ترک خود نشدند و با مقاومت، افتخار نسل های اینده شدند. مجله خوبان دی 1389.


مقام معظم رهبری در مورد ویژگیهای حجاب می فرمایند:

حجاب مایه‌ى تشخص و آزادى زن است؛ برخلاف تبلیغات ابلهانه و ظاهربینانه‌ى مادیگرایان، مایه‌ى اسارت زن نیست. زن با برداشتن حجابهاى خود، با عریان کردن آن چیزى که خداى متعال و طبیعت پنهان بودن آن را از او خواسته، خودش را کوچک میکند، خودش را سبک میکند، خودش را کم‌ارزش میکند. حجاب وقار است، متانت است، ارزشگذارى زن است، سنگین شدن کفه‌ى آبرو و احترام اوست؛ این را باید خیلى قدر دانست و از اسلام باید به خاطر مسئله‌ى حجاب تشکر کرد؛ این جزو نعمتهاى الهى است (دیدار با جمعی از روحانیون (1391/02/02

 

دیدگاه ها بسته شده است