15فروردین روز ذخایر ژنتیکی و زیستی
مارس 17, 2018
20فروردین روز فناوری هسته ای
مارس 19, 2018

18فروردین روز سلامتی

سلامت چیزی نیست که بتوان به آن اهمیت نداد. هر فردی اگر بخواهد زندگی باکیفیتی داشته باشد ناگزیر باید به سلامت فردی و حتی اجتماعی توجه داشته باشد. این موضوع آنقدر بااهمیت است که سازمان بهداشت جهانی هر سال یک هفته را به عنوان هفته سلامت در نظر گرفته و شعاری هم برای آن برمی‌گزیند. رسالت روز سلامتی یا روز جهانی بهداشت بالا بردن آگاهی عموم مردم جهان در ارتباط با بحث سلات و بهداشت است.

از جمله ویژگی‌های فطری تمامی موجودات جهان غریزه پاکیزگی و میل به نظافت می‌باشد و انسان نیز به عنوان اشرف مخلوقات به طور ذاتی به سلامتی و تامین تندرستی خود علاقه‌مند است. بهداشت درواقع زیربنای فعالیت‌های اقتصادی و پیشرفت‌های اجتماعی یک ملت است و سلامت جامعه در گرو رعایت اصول بهداشتی می‌باشد و یک جامعه سالم و تندرست است که می‌تواند از منافع خود دفاع و حقوق خود را کسب کند.

روز سلامتی یا روز جهانی بهداشت چه روزی است؟
18 فروردین روز سلامتی (روز جهانی بهداشت) نام‌گذاری شده است. همه ساله روز 18 فروردین (7 آوریل) به عنوان روز جهانی بهداشت در کشورهای مختلف جهان گرامی داشته می‌شود. در چنین روزی در سال 1948 میلادی در نیویورک ، نخستین اساسنامه کنفرانس بین‌المللی بهداشت از سوی سازمان بهداشت جهانی تدوین گردید. همچنین در ژوئن همان سال نخستین مجمع عمومی سازمان بهداشت جهانی در ژنو با حضور نمایندگان بیش از شصت و یک کشور جهان تشکیل شد. از آن سال به بعد همه ساله چنین روزی به عنوان روز جهانی بهداشت در کشورهای مختلف گرامی داشته می‌شود.

شعار روز سلامتی در سال 2017 چیست؟
سازمان جهانی بهداشت همه ساله به مناسبت روز جهانی بهداشت (7 آوریل مصادف با 18 فروردین) و با هدف افزایش توجه و آگاهی عموم مردم و تمرکز اقدامات و فعالیت‌ها یکی از موضوعات مبتلا به جوامع را انتخاب می‌کند. شعار سال 1396 این سازمان به “افسردگی” می‌پردازد.

افسردگی اختلال روانی شایعی است که تمامی جوامع و تمامی گروه‌های سنی را درگیر می‌کند. افسردگی با این نشانه‌ها شناخته می‌شود “احساس غم پایدار و کاهش تمایل به انجام کارهایی که بصورت معمول از آن لذت می‌بریم وقتی که با ناتوانی در انجام وظایف روزمره حداقل به مدت دو هفته بطول انجامد”.

افراد افسرده برخی از علائم زیر را دارا می‌باشند:
خستگی و کاهش انرژی
کاهش اشتها
کاهش یا افزایش خواب
اضطراب
کاهش تمرکز
بیقراری و نا‌آرامی
احساس گناه، بی‌ارزشی و یا درماندگی
افکار خود آزاری یا تمایل به خودکشی

هدف و رسالت روز جهانی بهداشت چیست؟
رسالت روز سلامتی یا روز جهانی بهداشت بالا بردن آگاهی عموم مردم جهان ، درباره موضوع خاص بهداشتی است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) آن را در رأس اولویت‌های بهداشتی سال قرار داده است. این روز به عنوان نقطه شروع اجرای برنامه‌های بهداشتی بلند مدتی است که می‌بایست مدت‌ها قبل از 7 آوریل ، فعالیت‌های آن انجام شده و منابع آن فراهم گردد .

هدف این سازمان ، فراهم کردن حداکثر امکانات بهداشتی و سلامتی برای کلیه انسان‌های روی زمین است ، به دنبال این هدف ، سازمان ، برنامه‌های زیادی را به مرحله اجرا می‌گذارد تا زمینه مساعدت کشور‌ها را برای تقویت بهداشت عمومی خود فراهم کند.

دیدگاه ها بسته شده است