27 تیرروزاعلام پذیرش قطعنامه 598شورای امنیت
ژوئن 17, 2018
29 تیر روز بزرگداشت شاهچراغ
ژوئن 17, 2018

28 تیر روز تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه

بیست و هشتم تیر ماه در تاریخ 28تیر سال1392در پنجم ذیقعده که در تقویم‌ رسمی ایران به عنوان روز بزرگداشت «حضرت صالح‌بن‌موسی‌الکاظم (ع) (امامزاده صالح)» به نام «روز تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه» نامگذاری  شده است و طی نامه‌ای برای تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شد.

از نظر روانشناسی ،افراد با رفتن به زیارت امامزادگان و با دعا و نیایش به آرامش می رسی به همین جهت اماکن متبرکه به آرامش درونی قابل توجهی دست می یابند.پنجم ذیقعده در تقویم به عنوان روز تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه نامگذاری شده ، تکریم امامزادگان ابراز محبت به پیامبر اکرم (ص) است چرا که احترام به فرزندان رسول اکرم سلام الله علیها ، احترام به خود پیامبر است.

امامزادگان در پیشگاه خداوند به خاطر محبوبیت ، تقوا و معنویت صاحب قرب و منزلت رفیعی بوده و از جایگاه بالایی برخوردارند.

حضرت آیت الله العظمی بهجت فومنی در رابطه با امامزادگان می گوید: توسلات خیلی نافع است، به این امامزاده ها زیاد سر بزنید، ، از محبت اهل بیت نباید دست برداشت ، همه چیز در محبت است ، اگر چیزی داری از محبت است.

آیت الله مکارم شیرازی نیز در رابطه با تکریم امامزادگان بیان می کند : واقعیت این است که امامزادگان در سراسر کشور پناهگاهی برای مردم به شمار می روند ، چرا که هنگامی مشکلی برای مردم پیش بیاید و بخواهند توسل به درگاه خدا پیدا کنند برای حل مشکلاتشان به سراغ آنها می روند و یقین داریم که در روحیه آنها اثر می گذارد و هم روحیه می دهد و هم سطح تقوی را بالا می برد و هم حالت توبه از گناه به آنها دست می دهد و این ها برکاتی است که از امامزادگان و از زیارت امامان و پیغمبر اکرم (ص) و خانه خدا حاصل می شود.

۹۲۳ امامزاده و بقاع متبرکه در گیلان نیز پناهگاهی برای آرامش و آسایش مردم این خطه است به طوری که در ایام مختلف شاهد حضور زائران از مناطق مختلف استان و کشور هستیم.

امامزاده هاشم ، خواهر امام رضا (ع) و دانای علی در رشت، آقا سید جلال الدین اشرف آستانه اشرفیه ، بی بی حوریه بندرانزلی ، امامزاده ابراهیم و اسحاق شفت ، امامزاده قاسم آستارا، آقا سید محمد سفید آستانه لنگرود ، امامزاده حنیفه رودبار و شیخ زاهد لاهیجی از جمله شاخص ترین امام زادگان و بقاع متبرکه استان گیلان است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان گیلان با بیان این که امامزادگان و بقاع متبرکه پناهگاهی برای آرامش مردم است ، گفت : امامزادگان در طول تاریخ از نظر فکری یکی از مهمترین مراکز علمی و فقهی شیعه بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین ˈولی عادلیˈ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، افزود: مطالعه و بررسی زیارتگاه ها و اماکن مقدسه، یکی از راه هایی است که می تواند به شناخت تاریخ ، جامعه و اعتقادات دینی مردم یک منطقه کمک کند.

وی اظهار داشت: از این رو می توان با معرفی صحیح امامزادگان به نسل جوان ، از ظرفیت های فراوان آستان مقدس آنها به عنوان قطب های فرهنگی و معنوی استفاده کرد.وی با بیان این که مطرح کردن معارف اهل بیت (ع) و ذریه پیامبر (ص) موجب تقویت بنیه مذهبی و اصلاح اخلاق و رفتار جامعه می شود ، خاطر نشان کرد: تجلیل از امامزادگان ابراز و اظهار مودت است و این کار عمل به وظیفه الهی و اجابت دعوت قرآن و رسول خداست.

حجت الاسلام و المسلمین عادلی تصریح کرد : تبلیغ و ترویج معارف و فرهنگ اهل بیت (ع) شامل تقوی ، بندگی خدا ، برخورداری از مکارم اخلاق ، تواضع ، خدمت به خلق ، دوری از اشرافگری و مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم اهداف تجلیل از جایگاه ائمه (ع) و امامزادگان است.

بزرگداشت ۹۲۳ امامزاده و بقعه متبرکه در گیلان از برنامه هاهای اجرایی به مناسبت روز تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه است که در ایام دهه کرامت برگزار می شود.

مراسم استانی بزرگداشت امامزادگان جمعه گذشته در امامزادگان ۱۲ تن ملاط شهرستان لنگرود برگزار شد و در شهرستان دیگر شامل فومن ، رودبار، بندرانزلی ، آستانه اشرفیه ، رشت ، لاهیجان ، صومعه سرا ، رودسر و تالش در دهه کرامت برگزار می شود.

اول تا یازدهم ذیقعده مصادف با ششم تا شانزدهم شهریور دهه کرامت نامگذاری شده است.

504 views

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *