دعای سمات
دعای سمات
جولای 17, 2018
6مرداد روز ترویج آموزش های فنی و حرفه ای
جولای 23, 2018

3مرداد روز ولادت امام رضا(ع)

امام رضا (ع) امام هشتم ، شیعیان می باشد. امام رضا(ع) معروف به علی ابن موسی الرضا در 11ام ذی القعده سال 148 هجری قمری در شهر مدینه به دنیا آمد.

حضرت امام موسی بن جعفر پدر امام رضا(ع) است و نجمه خاتون مادر امام رضا(ع) می باشد. نجمه خاتون(مادر محترم علی ابن موسی الرضا)، در مورد ولادت امام رضا فرمودند:

( هنگامي فرزندم رضا را به دنيا آوردم، پدرش امام موسي‌كاظم علیه‌السلام به من فرمود: او را بگير و خوب نگهدار زيرا او بقيه‌الله در زمين است. )

بشارت ولادت امام رضا(ع) توسط ائمه علیهم السلام وارد شده است. امام صادق(ع) در مورد بشارت ولادت امام رضا سخن های بسیار دارند. از جمله عبدالله بن فضل هاشمي روايت كرده است:

( مردي از اهالي طوس در محضر امام جعفرصادق علیه‌السلام نشسته بود و آن حضرت به وي فرمود: بزودي از صلب فرزندم موسي، مردي به دنيا مي‌آيد كه مورد خشنودي خداوند سبحان در آسمان و خرسندي بندگانش در زمين خواهد بود. در سرزمين شما از روي ستم و دشمني مسموم و كشته مي‌گردد و در همان جا غريبانه به خاك سپرده مي شود.)

آگاه باش! هر كسي وي را در غربتش زيارت كند و بداند كه او امام و پيشواي شيعيان پس از پدرش بوده و از جانب خداوند متعال مفترض الطاعه مي‌باشد، همانند كسي است كه رسول خدا صلی الله علیه و آله را زيارت كرده باشد.

بزنطی، زکریا بن آدم  ، محمد بن ابی عمیر ، عبدالله بن مغیره  ،  اباصلت هروی ، جمیل بن دراج ، حماد بن عثمان ، صفوان بن یحیی،حماد بن عیسی ، ، حسن بن علي بن فضال  ، زکریا بن ادریس ، حسن بن محبوب ، فضل بن شاذان از برخی اصحاب امام رضا(ع) هستند.

امام رضا(ع) در سن 35 سالگی پس از شهادت پدر بزرگوارشان امام موسی کاظم(ع) به امامت رسیدند و در زمان خلافت مامون عباسی و در سن 55 سالگی با توطئه مامون عباسی و با زهر به شهادت رسیدند.مرقد مطهر امام رضا(ع) در شهر مشهد در خراسان قرار دارد.

1,079 views

دیدگاه ها بسته شده است